ГОТОВЫЕ курсовые работы

(097) 64 94 232,   (093) 6000 191
Ваше имя  
Эл. почта  
Мобильный телефон  
Тема курсовой работы  
Створення та діяльність УПА. Історичний аспект утворення УПАСтворення та діяльність УПА. Історичний аспект утворення УПА

Створення та діяльність УПА. Історичний аспект утворення УПА1.1. Історичний аспект утворення УПА

Перші загони під назвою УПА—«Поліська Січ» створив з вибухом Другої світової війни отаман Тарас Бульба-Боровець в районі поліського села Олевського для боротьби з більшовиками, які декілька років раніш, разом з німцями, окупували Польщу. Ці загони діяли незалежно від німців проти решток розбитих радянських військ. Із кінцем 1941 року німці змусили Бульбу ліквідувати УПА—«Поліську Січ», після чого він перейшов у підпілля з частиною своїх — і створив нову повстанську формацію для боротьби проти німців і радянських партизанів, спершу під подібною ж назвою, а згодом як Українська Національно Революційна Армія (УНРА). Загони Т. Бульби-Боровця підпорядковувались Уряду Української Народної Республіки в екзилі З Бульбою співпрацювали члени ОУН під керівництвом А. Мельника, у яких були свої військові табори на півдні Крем'янеччини та Володимирщини [8, с.61].

З осінню 1942 року почали паралельно створюватися збройні загони ОУН на Поліссі й Волині, очолені Степаном Бандерою, що й також прийняли назву УПА. Ці загони 18 серпня 1943 роззброїли УПА—"Поліська Січ" Тараса Бульби: деякі члени останньої увійшли до нової УПА, яка, спираючися на мережу ОУН на північно-західних українських землях, набирала розмаху. Її організаторами були провідні члени ОУН: Д. Клячківський, Р. Волошин, Я. Бусел. Першим командиром УПА став Клячківський (псевдонім Клим Савур), а шефом штабу — полковник УНР Леонід Ступницький (Гончаренко), начальником оперативного відділу став полковник УНР М. Омелюсік. Місцем постою командування УПА стала Костопільщина. Саме про це йде мова у курсовій роботі на тему – Створення та діяльність УПА. Історичний аспект утворення УПА.

В кінці 1941 р. і протягом 1942 р. німці проводили масові арешти членів українських націоналістичних організацій. У лютому-березні 1942 р. у Бабиному Яру було розстріляно 621 членів ОУН(м), серед яких відома українська поетеса Олена Теліга. У липні 1942 р. була розгромлена київська референтура ОУН(б), а її керівник Дмитро Мирон (Орлик) загинув при арешті. У жовтні-листопаді 1942 було арештовано гестапо і страчено 210 членів ОУН(б). У грудні 1942 р. було арештовано 18 активістів львівської референтури ОУН(б), серед яких члени проводу ОУН(б) Ярослав Старух і Іван Клімов, яких були розстріляні.

Щоб отримату курсову роботу на тему -
Створення та діяльність УПА. Історичний аспект утворення УПА,
заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

План до курсової роботи:

Створення та діяльність УПА. Історичний аспект утворення УПА


Технологія приготування кулінарної та кондитерської продукції шкільної їдальні


План до курсової роботи:

Технологія приготування кулінарної та кондитерської продукції шкільної їдальні

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Технологія приготування кулінарної та кондитерської продукції шкільної їдальні,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1. Характеристика шкільної їдальні

Загальні положення. Їдальня школи (надалі «їдальня») є структурним підрозділом ЗОШ №… міста… Їдальня за видом діяльності відноситься до підприємства громадського харчування, що діє на підставі Статуту школи.

Завдання їдальні: своєчасне забезпечення якісним харчуванням учнів школи.

Відповідальність. Відповідальність за організацію харчування, облік і контроль бюджетних та позабюджетних коштів покладається на директора школи.

Відповідальність за дотримання технології і якості приготування їжі, санітарно-гігієнічних правил, експлуатацію обладнання, організацію централізованого закупу продуктів харчування оптом, укомплектованість фахівцями покладається на відповідального за організацію харчування.

Відповідальність за визначення контингенту учнів, які потребують безкоштовне або пільгове харчування, несе адміністрація школи.

Контроль за відвідуванням їдальні учнями, з урахуванням кількості фактично відпущених безкоштовних сніданків, покладається на відповідального за організацію шкільного харчування, затвердженого наказом директора та класних керівників.

Характеристика їдальні. Підприємство громадського харчування школи - це їдальня за місцем навчання. Шкільна їдальня, призначена для забезпечення продукцією масового попиту (сніданками, обідами, вечерями) в основному школярів цієї школи. Їдальня при школі розміщена з урахуванням максимального наближення до обслуговуваних контингентів. Порядок роботи їдальні узгоджений з адміністрацією школи, на підставі розкладу заняття і завантаження школи (робота в одну зміну), і узгоджений з управлінням освіти району.


Товарознавча оцінка асортименту приладів для видалення волосся ТОВ Технополіс


План до курсової роботи:

Товарознавча оцінка асортименту приладів для видалення волосся ТОВ Технополіс

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Товарознавча оцінка асортименту приладів для видалення волосся ТОВ Технополіс,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.ХАРАКТЕРИСТИКА АСОРТИМЕНТУ ТОВАРІВ ДЛЯ ВИДАЛЕННЯ ВОЛОССЯ, ЩО РЕАЛІЗУЮТЬСЯ НА РИНКУ УКРАЇНИ

Всі жінки рано чи пізно стикаються з проблемою видалення волосся з тієї чи іншої частини тіла. За час свого існування людство зробило ряд великих кроків в косметології назустріч вирішення цієї проблеми.

Перший спосіб найпростіший, найдоступніший – гоління. З іншого боку, цей спосіб має ряд недоліків. Наприклад, шкіра після гоління дуже часто схильна до подразнення. Також ефект після гоління досить не тривалий – волосся починають рости вже на 2-3 день.

Другий спосіб – епіляція. Багато дівчат люблять епілятори, але як вибрати, на жаль, не знають. За допомогою епіляції повністю віддаляються волосся і, власне, волосяні цибулини, а також знижується подальше зростання волосся.

Третій спосіб – депіляція. Депіляція припускає видалення волосся, що знаходяться над шкірою, не впливаючи на волосяну цибулину.

Найбільшою популярністю користується епіляція. Цей вид позбавлення від небажаного волосся користується успіхом у дівчат, зважаючи на гігієнічність і тривалість ефекту. Однак, епіляція, як і будь-яка інша маніпуляція зі шкірою, має у своєму арсеналі і ряд факторів, що негативно впливають на шкіру [18, с. 24].

Всі ми знаємо, що шкіра завчасно старіє і стає в'ялою через сухість і лущення. Головною причиною тому є використовуване нами мило і вода. Ці два поєднання деколи стають її заклятими ворогами, роблячи її сухою і в добавок, подразнюючи її. Тому в процесі епіляції і після цього процесу, не рекомендується застосовувати миючі засоби, що містять у своєму складі луги. Навпаки – корисно користуватися очищаючим крем-милом на основі молочка для тіла. Або можна використовувати гелі для душу, які і зволожують, і очищують шкіру одночасно. Зволоження дуже гостро потребує шкіра гомілки, з огляду на те, що в цій частині тіла на шкірі розташовано мінімальну кількість залоз, що виробляють шкірний жир (сало).


Торгові угоди в системі міжнародної торгівлі


План до курсової роботи:

Торгові угоди в системі міжнародної торгівлі

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Торгові угоди в системі міжнародної торгівлі,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1. Сутність міжнародної торгівельної угоди

Метою створення міжнародних товарних угод, як проголошено у їх преамбулах, визначається стимулювання співробітництва між державами у певній галузі, сприяння розширенню міжнародної торгівлі, забезпечення вільного розвитку торгівлі. Де-факто ж причинами створення даних угод є підтримання стабільних цін на світовому ринку та забезпечення потреб різних держав світу на окремі види товару [1].

Міжнародна товарна угода - це середньострокова багатостороння міжурядова угода між експортерами та імпортерами сировинного товару з метою регулювання світового ринку одного визначеного виду сировини і стабілізації товарообміну.

Як зазначає професор Шнирков О.І., перші міжнародні товарні угоди було створено у другій чверті ХХ століття:1928 р. - Анкарська угода з нафти,1933 р Міжнародна угода зі сталі – але найбільша кількість створена після Другої світової війни: Міжнародна угода з цукру 1953 р., Міжнародна організація з кави 1957 р, Міжнародна рада з олова 1953 р, Міжнародний консультативний комітет з хлопку 1946 р., а на сучасному етапі їх налічується вже 40, на основі яких створюються міжнародні товарні організації, що покликані відповідно здійснювати контроль за реалізацією положень даних угод. Для вступу до СОТ, попередньою вимогою є приєднання до більшості з них [2].

Приєднуючись до відповідної міжнародної товарної угоди, необхідно врахувати всі механізми, що передбачаються у кожній окремій угоді, адже у подальшому застосуванні це може призвести до руйнування певного сектору економіки держави. Потрібно також врахувати і наслідки приєднання до тієї чи іншої угоди, адже механізм товарних угод може передбачати експортні та імпортні квоти, мінімальний рівень закупок та закупівельних цін, запас товарів та валюти, що можуть реалізовуватися в залежності від попиту на ринку. Тому, приєднання України до нових міжнародних товарних угод може створити своєрідний колапс в економіці, особливо у певній галузі виробництва, коли українські виробники стануть неконкурентоспроможними на світовому ринку,


Туроперейтинг гірськолижного зимового відпочинку


План до курсової роботи:

Туроперейтинг гірськолижного зимового відпочинку

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Туроперейтинг гірськолижного зимового відпочинку,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1. Загальна характеристика гірськолижного відпочинку Буковель

Українські Карпати являють собою молоді гірські утворення, які займають площу 37 тис. кв. м. Вони є частиною гірської системи Карпат, що простягнулася у вигляді величезної дуги на відстані 1500 км з північного заходу на південний схід, від Братислави в Словаччині до Залізних Воріт у Румунії. Хоча гори обжиті Гуцулами, бойки та лемки вже кілька століть (місцеве населення, яке найбільшою мірою зберегло свій неповторний колорит), там все одно збереглося багато незайманих куточків природи. Великими територіями, які знаходяться під охороною держави, є - Карпатський національний заповідник, Синевірський національний заповідник і Стужицький національний парк. Відпочинок в Карпатах приваблює туристів багатою культурною та історичною спадщиною місцевості, а також неповторним національним колоритом жителів. Тут зберігають свою культуру такі етнічні групи як гуцули, лемки, бойки.

Одним з найпривабливіших куточків Карпат є гірськолижний курорт Буковель.

Гірськолижний курорт Буковель – найбільший і найпопулярніший гірськолижний курорт України. Буковель розташований в Івано-Франківській області (110 км від обласного центру), недалеко від села Поляниця на висоті 850-1372 метрів над рівнем моря і оточений трьома горами: Буковеля (1127 м), Чорна Клева (1246 м) і Довга (1372 м).

У 2000 році на території Яремчанської сільської ради Івано-Франківської області була зареєстрована компанія «Скорзонера», яка в 2001 році почала будівництво гірськолижного туристичного комплексу «Буковель». План розвитку туркомплексу надали австрійська фірма План-Альп і канадська Екосайн.

У перебігу 2004 року на гірськолижний курорт приїхало 180 тисяч туристів. За результатами 2005 рік у Буковелі було розташоване в цілому 15 км лижних спусків і п'ять підйомників (у тому числі один з них малий).


Туроперейтинг екологічного туру


План до курсової роботи:

Туроперейтинг екологічного туру

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Туроперейтинг екологічного туру,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1. Оцінка попиту на даний вид подорожей і портрет потенційного клієнта

Масовий туризм є феноменом XX століття, оскільки отримав сучасний вигляд в основному за рахунок автомобілів і літаків з реактивними двигунами. Проте люди подорожували вже з незапам'ятних часів, головним чином для того, щоб уникнути голоду або небезпеки.

Туризм і подорожі є невід'ємною частиною індустрії гостинності. Подорожі - головна тема туризму. Відмінності в часі, відстанях, місцях мешкання, цілях і тривалості перебування – все це лише відмітні елементи туризму. В цілому, туризм є багатоцільовим феноменом, який одночасно поєднує в собі елементи пригод, романтику дальніх мандрів, певну таємницю, відвідини екзотичних місць і, одночасно, земні турботи підприємництва, питання здоров'я, особистої безпеки і збереження майна.

Міжнародний туризм є активним джерелом надходжень іноземної валюти і надає дію на платіжний баланс країни. Крім впливу на економіку багатьох країн міжнародний туризм впливає на їх соціальне і культурне середовище, екологію. А останні, у свою чергу, впливають на туристів [18].

Туреччина - одна з найпопулярніших країн для відпочинку, що має успіх у туристів з усього світу. Її вибирають для сімейного відпочинку та оздоровлення дітей, незабутнього медового місяця та екскурсійних поїздок, корпоративних заходів та конференцій.

У Туреччині чітко простежуються тенденції, притаманні найпередовішим туристичним країнам світу: величезний вибір послуг, гарантована самою державою безпека туристів (про неї дбають спецпідрозділи поліції) та розгалужена й доступна система автопрокату. Чудова турецька кухня повсюдно відома, але, звичайно, ознайомитися з усіма її особливостями можна лише на самій батьківщині екзотичних страв.


Туроперейтинг рекреаційного туру до Італії


План до курсової роботи:

Туроперейтинг рекреаційного туру до Італії

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Туроперейтинг рекреаційного туру до Італії,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1. Коротка характеристика Італії

Італійська Республіка – класичний напрям для культурного туризму, країна, яку просто неможливо не відвідати.

Італія розташована на півдні Європи, займаючи весь Апеннінський півострів, кілька великих і дрібних островів і частина материкової Європи, включаючи трохи Альп – в цілому трохи більше 300 тис. км2. З трьох сторін Італія омивається морями - Лігурійським, Адріатичним, Іонічним, Тірренським і Середземним. Країна межує на півночі з Францією, Австрією, Швейцарією, Словенією [11].

Столиця Італії - всесвітньо відомий Рим. Інші великі і значущі міста країни: Мілан, Венеція, Неаполь, Генуя, Палермо, Болонья, Флоренція, Турин, Барі.

Італія є членом Європейського союзу, учасником Шенгенської угоди і входить до Єврозони.

Італія живе за центральноєвропейським часом (UTC +1 ), яке відстає від московського влітку на годину години, взимку - на дві. На літній час Італія, як і більшість країн Європи, переходить в останню неділю березня о 01:00, а назад - о 01:00 останньої неділі жовтня [11].

На півночі країни середземноморський клімат, зима тут прохолодна, літо дуже тепле. Південна частина Італії – субтропічна з жарким і сухим літом і теплою зимою. Погодні умови різноманітні, в країні є як дуже спекотні місця, такі як Лігурійське узбережжі, так і засніжені гори в Альпах.

Середня температура влітку - +22 ° С, хоча на півдні температура влітку досягає +40 ° С, а саме літо триває з травня по вересень. Взимку, якщо не враховувати альпійський клімат, температура тримається приблизно близько нуля і на кілька градусів вище на півдні.

Сезон пляжного відпочинку починається в середині червня і триває до вересня. У серпні по всій Італії - масові відпустки, через що ціни в курортних зонах піднімаються на 50-100%, а місць у готелях і на пляжах стає набагато менше. Культурний туризм та екскурсії по красивих місцях Італії прекрасні круглий рік.


Удосконалення господарського механізму розвитку підприємства


План до курсової роботи:

Удосконалення господарського механізму розвитку підприємства

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Удосконалення господарського механізму розвитку підприємства,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1. Суть та основні складові господарського механізму готельного підприємства

Господарський механізм є найважливішим елементом економічної системи. В наручній літературі є багато визначень цього поняття.

Так, Лукьянова Л.Г вважає, що господарський механізм – це сукупність методів і засобів, за допомогою яких система управління використовує ефективне керівництво виробничими процесами або об'єктом виробництва [18, c. 45].

На думку Мазаракі А.А., господарський механізм — це система основних форм, методів і важелів використання законів, розв’язання суперечностей суспільного способу виробництва, реалізації власності, а також всебічного розвитку людини, формування її потреб, створення системи стимулів і узгодження економічних інтересів основних класів, соціальних груп [20, c. 59].

Свиридова Н.Д дає наступне визначення, господарський механізм — це механізм, що забезпечує взаємодію підсистеми, яка управляє, та підсистеми, якою управляють. Він складається із сукупності конкретних форм і методів свідомого впливу на економіку.

На думку Червинскої А.І., господарський механізм - сукупність організаційних структур і конкретних форм і методів управління, а також правових норм, за допомогою яких реалізуються діючі в конкретних умовах економічні закони, процес відтворення [34, c. 89].

Таким чином, об’єднуючи ці поняття можна зазначити, що господарський механізм – це сукупність організаційних структур і конкретних форм і методів управління, важелів правових норм, розв’язання суперечностей суспільного способу виробництва з метою ефективного керівництва виробничими процесами або об'єктом виробництва.


Удосконалення товарної політики підприємства


План до курсової роботи:

Удосконалення товарної політики підприємства

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Удосконалення товарної політики підприємства,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1 Сутнісна характеристика товарної політики

Діяльність підприємства, орієнтованого на ефективний, довгостроковий, поступовий розвиток, передбачає вирішення таких основних завдань, як забезпечення стійких конкурентних переваг, завоювання міцних ринкових позицій, збільшення обсягу реалізованої продукції й чистого прибутку.

Розробка й реалізація товарної політики практично завжди впливає як на характер і особливості складових комплексу маркетингу, так і на стійкий, ефективний розвиток підприємства.

Сутність маркетингової товарної політики полягає у визначенні й розвитку оптимальної структури вироблених і реалізованих товарів на основі поточних і довгострокових цілей підприємства [31, с. 62].

В умовах стрімкого і мінливого економічного, конкурентного й соціально-культурного середовища, зумовленого глобалізацією світового господарства, підприємству для збереження достатньої конкурентоспроможності необхідно здійснювати ефективне управління товарним портфелем, ґрунтуючись або на технологічному розвитку, або на організаційних ноу-хау.

Саме тому необхідно виявити, що являє собою товарна політика. Розглянемо різноманітні трактування поняття “товарна політика”, які представлено в табл. 1.1.

Аналізуючи визначення даного поняття різними авторами, необхідно виділити наступне. Трактування А.Н. Романова та П.С. Зав’ялова має позитивний момент у виділенні управлінського характеру товарної політики, а саме, “визначений курс дій або наявність заздалегідь обдуманих принципів та методів поведінки”.


Україна правова держава ознаки та їх конституційне закріплення


План до курсової роботи:

Україна правова держава ознаки та їх конституційне закріплення

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Україна правова держава ознаки та їх конституційне закріплення,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1.1. Концепція правової держави: історія виникнення та розвитку

Пошук шляхів втілення ідеї про щастя на землі, свободу від страху і злиднів здійснювався протягом всієї історії. Писалися трактати, народжувалися теорії, щось вмирало, але найцінніше, найсуттєвіше відбиралося і зберігалося, щоб з часом з цих розрізнених фрагментів людство реалізувало свою споконвічну мрію про найкращий державний устрій. У процесі цього пошуку важливе місце займають реформи Солона і виведена Протагором формула про те, що мірою усіх речей є людина, і вчення Аристотеля, який виголосив, що держава, яка складається з «середніх людей», матиме найкращий державний устрій, а закон має панувати над усім. Сприйнята була і думка Цицерона про те, що народ — це , не будь-яка спільність, а спільність людей, пов’язаних між собою згодою в питаннях права і єдністю інтересів. Особливу роль відіграло і християнство, яке виголосило принцип рівності людей перед Богом незалежно від соціального стану і національності, що стало основою для утвердження поваги людини однієї до одної.

Проте впродовж тривалого часу такі теорії залишались переважно літературним явищем. Ситуація докорінно змінилася наприкінці XVIII століття, коли з’являються політико-правові концепції, яким була притаманна докладна теоретична розробка питання про цілі суспільства і способи їх досягнення, про співвідношення держави і права, держави і суспільства та індивіда. Особливе місце серед них посідає вчення про правову державу, історія утвердження якого ілюструє певні етапи в процесі розвитку державності Нового і Новітнього часу в країнах Європи і Північної Америки.

Термін «правова держава» в науковий обіг увійшов на початку XIX століття. Вперше його було вжито у працях К. Т. Велькера (1813 р.) та Р. фон Моля (1833 р.), що відкрило шлях для широко використання даного терміна у філософській та політико-правовій думці. Однак, не дивлячись на досить пізню його появу, зачатки відповідної теорії у вигляді окремих ідей і принципів існували здавна.


Українські землі під владою Російської імперії в першій половині XIX ст.


План до курсової роботи:

Українські землі під владою Російської імперії в першій половині XIX ст

Щоб отримату курсову роботу на тему -

Українські землі під владою Російської імперії в першій половині XIX ст,

заповніть форму, що розташована на цій сторінці.

Вартість курсової роботи - 150 гривень.

Оплата здійснюється на картку Приватбанку

.

Частина роботи для ознайомлення:

1. Соціально-економічний розвиток. Занепад кріпосницьких відносин

У першій половині XIX ст. в суспільно-політичному житті продовжували панувати кріпосницькі відносини. Переважну більшість земель утримувало в своїх руках дворянство, а селянство перебувало у феодальній залежності від поміщиків і держави. Так напередодні реформи 1861 р. у поміщиків було понад 70% всієї землі та близько 60% загальної чисельності селян. Селянське господарство поступово набуває підприємницького характеру, зростає його товарність, поглиблюється галузева спеціалізація, застосовується досконала техніка землеробства, розвивається товарне землеробство і тваринництво.

Так, поміщицькі господарства європейської частини Росії на середину XIX ст. збували на ринку близько 60% хліба, а 40% продавали господарства селян. Збільшення виробництва хліба на продаж було ознакою розпаду старих відносин.

Розширювалися площі і під вирощування технічних культур, що було характерним лише для частини поміщицьких господарств, зокрема маєтків, які займалися цукровими буряками. З кінця 30-х років XIX ст. під посіви цієї культури було відведено значні ділянки землі. Вирощувалися й інші технічні культури. Наприклад у Полтавській та Чернігівській губерніях такими культурами були коноплі і тютюн, а в Катеринославській та Херсонській – льон. У поміщицьких господарствах нагромаджувалася товарна продукція внаслідок посилення феодальної експлуатації. Переважною формою такої експлуатації селян була панщина, яка часто перевищувала 3 дні [5, с. 184].

У першій половині 19 ст. в Україні відбувався складний процес розкладу феодально-кріпосницького ладу та розвитку капіталістичних відносин, що гальмувалися існуючою тоді в Росії та Австро–Угорщині кріпосницькою системою.

Так як сільське господарство було основним сектором економіки, то стан аграрних відносин значною мірою визначав динаміку всього суспільного розвитку. В аграрній сфері перебувало ядро феодально-кріпосницької системи. Розвиток сільського господарства в 19 ст. визначала низка тенденцій.